Opublikowano Jeden komentarz

Zdjęcia do kalendarza

JAK PRZYGOTOWAĆ ZDJĘCIA DO KALENDARZA

Zdjęcia do kalendarza – z aparatu, a może po prostu z telefonu?

Zdjęcia cyfrowe zdominowały rynek fotografii i jest to naturalny proces związany z postępem. Również producenci smartfonów dają nam coraz większą możliwość wiernego uchwycenia chwili. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia ten rynek bardzo ewoluował i obecnie ze zdjęć z telefonu można uzyskać wydruk bardzo dobrej jakości.
Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek dla osób, które nie mają doświadczenia z aparatami fotograficznymi, a  chętnie wykorzystałyby zdjęcia z telefonu do przygotowania własnego, niepowtarzalnego kalendarza.

przykładowe zdjęcia do umieszczenia w kalendarzu personalizowanym

Na co zwrócić uwagę wybierając zdjęcia do kalendarza

  1. Wielkość zdjęcia (Mpx)
  2. Proporcje (format)
  3. Ustawienie (poziom, pion, kwadrat)
  4. Ostrość
  5. Warunki oświetlenia

Wielkość zdjęcia – producenci posługują się opisem w ilości megapikseli (Mpx). Jest to wielkość opisująca liczbę punktów matrycy CCD. Przykładowo 12 Mpx – to 12 milionów pikseli. Liczba ta wynika z iloczynu szerokości i wysokości mierzonej w pikselach. Najczęściej podawana jest w zaokrągleniu do pełnego miliona. Im więcej megapikseli, tym większa rozdzielczość zdjęcia i tym lepsza będzie jego jakość w druku. Wielkość matrycy można sprawdzić w ustawieniach telefonu w sekcji dla aparatu.
Warto zwrócić uwagę na proporcje zdjęcia. W przypadku naszego kalendarza (Wzór 1), najlepiej sprawdzą się zdjęcia w pozycji horyzontalnej (poziomej), zajmując tu połowę powierzchni kartki. Zdjęcie zrobione w formacie 4:3 wypełni tę przestrzeń nieomal w całości, natomiast zdjęcie w formacie 16:9 będzie przykadrowane, tj. ok. 20%, mierząc względem dłuższego boku, zostanie obcięte.

Proporcje zdjęcia w poziomie – na różowo zaznaczona część, która będzie obcięta w kalendarzu (WZÓR 1)

Zdjęcia przesłane do nas w ustawieniu pionowym (nie polecamy!), będą musiały być przy kadrowaniu mocno okrojone, co może wpłynąć niekorzystnie na ich kompozycję. Będą również wymagały większej ilości Mpx dla uzyskania lepszej jakości wydruku.

UWAGA! Wyjątkiem tu będzie zdjęcie wybrane na okładkę kalendarza. Wówczas ustawienie pionowe będzie idealne 🙂

Proporcje zdjęcia w pionie – na różowo zaznaczona część, która będzie obcięta w kalendarzu (WZÓR 1)

W przypadku wzoru kalendarza, gdzie zdjęcia umieszczamy w kwadracie (Wzór 2), można użyć zarówno ujęć w pionie, jak i w poziomie, ale tak skadrowanych, by nie zostały ucięte żadne ważne części kompozycji. Tu najwygodniej wykorzystać gotowy format smartfona 1:1, ewentualnie 4:3 (poziom) lub 3:4 (pion).

Proporcje zdjęć do kalendarza WZÓR 2 – na różowo zaznaczona część, która będzie obcięta

Ostrość – na ostrość zdjęcia największy wpływ ma prawidłowe oświetlenie. Odnosi się przede wszystkim do jakości krawędzi obiektów na zdjęciu. Ostre, wyraźne kształty widziane na ekranie przy powiększeniu dadzą gwarancję udanego wydruku.

Warunki oświetlenia
Zdjęcia wykonane na zewnątrz, przy słonecznej pogodzie, będą ostrzejsze od tych wykonanych przy pochmurnej aurze, czy też zrobionych podczas zmierzchu.
Zdjęcia robione w pomieszczeniach powinny być dodatkowo doświetlone sztucznie za pomocą lampy błyskowej, a najlepiej – lamp fotograficznych. Zwróćmy uwagę, że ostre światło wpadające z zewnątrz do pomieszczenia potrafi zaciemnić obiekty w pomieszczeniu.

Tak naprawdę, większość zdjęć, które nam prześlecie, będzie na wydruku prezentować się dobrze. Gdyby któreś faktycznie nie nadawało się do publikacji – poinformujemy Was o tym i poprosimy o inne. Pamiętajmy, że kalendarza nigdy nie oglądamy z bliska, najczęściej z odległości co najmniej 50 cm, stąd też drobne niedoskonałości wyrówna nam „oko” w ogólnym odbiorze.

1 komentarz do “Zdjęcia do kalendarza

  1. Wspaniały artykuł, który rozjaśnił mi wiele kwestii związanych z przygotowaniem zdjęć do kalendarza. Na marginesie chciałabym dodać, że obecnie wiele aplikacji do edycji zdjęć na smartfony oferuje funkcje, które mogą jeszcze bardziej podkreślić jakość naszych zdjęć. Poprawiają kontrast, nasycenie kolorów, balans bieli, czy poziom ostrości. Dzięki temu nawet zdjęcia zrobione w mniej korzystnych warunkach oświetleniowych mogą zostać z łatwością poprawione. Nie mniej jednak, ważne jest aby pamiętać, że nadmierne używanie tych funkcji może przekształcić nasze zdjęcie w coś nieodpowiadającego rzeczywistości, co zazwyczaj nie jest pożądane. Zachęcam wszystkich do eksperymentowania z różnymi ustawieniami, ale jednocześnie do zachowania umiaru. Na etapie eksperymentowania z ustawieniami aparatu, nie ma konieczności udania się w specjalne miejsca czy planowania sesji zdjęciowej. Najlepiej zacząć od fotografowania przedmiotów, które mamy pod ręką w domu. Meble z różnymi teksturami i kolorami mogą być idealnym tłem do testowania różnych ustawień aparatu. Próbowanie różnych kątów, ustawień oświetlenia, czy manipulacji ostrością i nasyceniem kolorów na różnych powierzchniach, takich jak gładka skóra sofy, matowe drewno stołu czy błyszcząca powierzchnia metalowej lampy, pomoże zrozumieć, jak te ustawienia wpływają na ostateczny obraz. Pamiętajmy, że w fotografii, podobnie jak w wielu innych dziedzinach sztuki, czasem mniej znaczy więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *