Opublikowano

Sylwester Piędziejewski – malarstwo

DIALOG Z TRADYCJĄ EKSPRESJONIZMU ABSTRAKCYJNEGO

Tomasz Milanowski o twórczości Sylwestra Piędziejewskiego

Od lat z uwagą i zainteresowaniem śledzę twórczość Sylwestra Piędziejewskiego. To artysta obdarzony słuchem malarskim i swobodą gestu. Jego twórczość można nazwać dialogiem z tradycją ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Rysunku uczył go prof. Czesław Radzki, a wiedzę o technikach malarstwa ściennego przekazywał Edward Tarkowski.

Sylwester Piędziejewski obecnie jest profesorem na macierzystym wydziale. W malarstwie poszukuje odpowiedzi na rudymentarne pytania, które stawiali przed nim jego nestorzy. Czym jest obraz? Jakie znaczenie ma znak i czy jest tożsamy z malarskim gestem? Czy kolor można oddzielić od formy? Jaka jest rola materii malarskiej i czym ona właściwie jest? Czy i jak wyrazić piękno i tajemnicę natury? Czy obraz malarski jest w stanie jej dorównać? To tylko niewielka część nurtujących artystę pytań.

Wernisaż malarstwa Sylwestra Piędziejewskiego w Biegas Art Gallery w Warszawie, 4 października 2022
Czytaj dalej Sylwester Piędziejewski – malarstwo
Opublikowano Dodaj komentarz

Marek Dzienkiewicz – Dlaczego maluję?

DLACZEGO MALUJĘ

Marek Dzienkiewicz o swojej twórczości

Pięćdziesiąt trzy lata temu wstąpiłem w mury Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ale maluję od sześćdziesięciu sześciu lat. Byłem studentem w wyjątkowych latach siedemdziesiątych, a pod koniec lat osiemdziesiątych zacząłem prowadzić Pracownię Tkaniny na Wydziale Malarstwa. W całym tym okresie zrealizowałem 20 serii/cykli prac. Nowa seria powstawała średnio co dwa i pół roku. Każda z nich była inna, miała własne założenia kompozycyjne. W międzyczasie, do 2000 roku, wykonałem setki reliefów, rzeźb, tkanin (zdarzały się dywany), przeplotów i obiektów przestrzennych.

wernisaż malarstwa
Wernisaż malarstwa Marka Dzienkiewicza w Galerii Związku Artystów Plastyków w Warszawie, 4 luty 2022
Czytaj dalej Marek Dzienkiewicz – Dlaczego maluję?
Opublikowano Dodaj komentarz

Jak powstaje ceramika?

JAK POWSTAJE CERAMIKA?

Krótki rys historyczny

Pojęcie ceramiki odnosi się do wszelkich przedmiotów wykonanych z gliny, które po wysuszeniu zostały poddane obróbce termicznej, jak i do sztuki czy też działu technologii zajmujących się wytwarzaniem takich przedmiotów. Jej nazwa pochodzi z greckiego keramikos, powstałego ze słowa keramos oznaczającego ziemię lub glinę. Sama ceramika po raz pierwszy pojawiła się już w paleolicie, lecz jej wykorzystanie wzrosło znacząco w okresie neolitu, kiedy zaczęto wykonywać liczne naczynia do przechowywania wody, jedzenia i innych  produktów. Do Europy przybyła dopiero w 7 tysiącleciu p.n.e z Bliskiego Wschodu, skąd przez Grecję, a później kraje bałkańskie, rozprzestrzeniła się po całym kontynencie. Szkliwo zaczęto produkować znacznie później. Wiadomo, że jedne z pierwszych szkliwionych wyrobów produkowano w Mezopotamii 3,5 tysiąca lat p.n.e.

Ozdobne naczynia ceramiczne z Knossos (Kreta) 1800-1700 r. p.n.e. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie
Naczynia ceramiczne z Knossos (Kreta) 1800-1700 r. p.n.e. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie
Czytaj dalej Jak powstaje ceramika?
Opublikowano Dodaj komentarz

Paweł Marek Jakubowski – malowane światłem

PAWEŁ MAREK JAKUBOWSKI – MALOWANE ŚWIATŁEM

„Choć moje obrazy powstają w plenerze, to jednak trudno zaliczyć je do malarstwa plenerowego. Pracuję nad nimi w mojej letniej pracowni w lesie w Wildze, w bliskości zieleni, ogrodu i słońca. Nie należy się zatem dziwić, że zdarzają się poprzylepiane do warstwy malarskiej cząstki roślin czy muszki – fragmenty autentycznej natury.

Krótki filmik przedstawiający moją plenerową pracownię można obejrzeć na kanale YouTube

Moje obrazy olejne przedstawiają pejzaże, martwe natury oraz kompozycje malarskie. Choć czasem takie definiowanie nie do końca musi być czytelne, bo jak mówił Henri Matisse „nie maluję stołu, ale emocje, jakie on wywołuje we mnie”.

pracownia w Wildze

Czytaj dalej Paweł Marek Jakubowski – malowane światłem
Opublikowano Dodaj komentarz

Jak stworzyć własny kalendarz

JAK STWORZYĆ WŁASNY KALENDARZ

Majka: Od wielu lat lat przygotowuję kalendarze jako prezenty gwiazdkowe dla całej rodziny.

Magda: Na moje kalendarze ze zdjęciami z podróży czeka cała rodzina i przyjaciele.

Teraz proponujemy przygotowanie i wykonanie waszego własnego, niepowtarzalnego kalendarza z waszymi wybranymi zdjęciami.
Zobaczcie, to bardzo proste – wystarczy kilka kroków:

Czytaj dalej Jak stworzyć własny kalendarz
Opublikowano Jeden komentarz

Zdjęcia do kalendarza

JAK PRZYGOTOWAĆ ZDJĘCIA DO KALENDARZA

Zdjęcia do kalendarza – z aparatu, a może po prostu z telefonu?

Zdjęcia cyfrowe zdominowały rynek fotografii i jest to naturalny proces związany z postępem. Również producenci smartfonów dają nam coraz większą możliwość wiernego uchwycenia chwili. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia ten rynek bardzo ewoluował i obecnie ze zdjęć z telefonu można uzyskać wydruk bardzo dobrej jakości.
Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek dla osób, które nie mają doświadczenia z aparatami fotograficznymi, a  chętnie wykorzystałyby zdjęcia z telefonu do przygotowania własnego, niepowtarzalnego kalendarza.

przykładowe zdjęcia do umieszczenia w kalendarzu personalizowanym
Czytaj dalej Zdjęcia do kalendarza
Opublikowano Dodaj komentarz

Fioletowe szkło

DLACZEGO FIOLETOWE SZKŁO BIOFOTONICZNE JEST TAKIE WYJĄTKOWE

Jeśli chcemy dłużej przechować produkt spożywczy, suplement czy kosmetyk to szkło jest najlepszym wyborem. Wśród różnokolorowych opakowań szklanych prym wiedzie fioletowe szkło biofotoniczne, bo zapewnia nie tylko utrzymanie świeżości, koloru i zapachu przechowywanych w nim surowców, ale przede wszystkim zgromadzonej w komórkach życiodajnej energii świetlnej, niezbędnej do własnych złożonych procesów życiowych. To dlatego fioletowe szkło nazywane jest biofotonicznym. Od bio – życie i fotos – światło.

Czytaj dalej Fioletowe szkło