Opublikowano Dodaj komentarz

Paweł Marek Jakubowski – malowane światłem

PAWEŁ MAREK JAKUBOWSKI – MALOWANE ŚWIATŁEM

„Choć moje obrazy powstają w plenerze, to jednak trudno zaliczyć je do malarstwa plenerowego. Pracuję nad nimi w mojej letniej pracowni w lesie w Wildze, w bliskości zieleni, ogrodu i słońca. Nie należy się zatem dziwić, że zdarzają się poprzylepiane do warstwy malarskiej cząstki roślin czy muszki – fragmenty autentycznej natury.

Krótki filmik przedstawiający moją plenerową pracownię można obejrzeć na kanale YouTube

Moje obrazy olejne przedstawiają pejzaże, martwe natury oraz kompozycje malarskie. Choć czasem takie definiowanie nie do końca musi być czytelne, bo jak mówił Henri Matisse „nie maluję stołu, ale emocje, jakie on wywołuje we mnie”.

pracownia w Wildze

Najnowszy, wciąż powstający cykl inspirowany jest doświadczeniami z licznych podróży po świecie. Staram się oddać na płótnie złapane tam ulotne wrażenia, takie jak światło, kolory, zapachy… Zawrzeć w moich kompozycjach radość z odkrywania nowych, nieznanych, często bardzo egzotycznych miejsc. I nie ukrywam, że chciałbym aby te pozytywne emocje, które towarzyszą mi zarówno podczas tych wyjazdów, jak i podczas procesu malowania, poczuli również Państwo.”

Paweł Marek Jakubowski

urodził się w 1960 roku w Warszawie. Ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Konserwacji i Restauracji Malarstwa Ściennego na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Od 2021 z tytułem profesora. W swoim dorobku ma osiem indywidualnych wystaw malarstwa oraz udział w wielu wystawach zbiorowych. W lecie 2022 roku prezentowanych było kilkanaście prac artysty (wystawa PODRÓŻE) w Galerii „Per libros ad astra”, Pałac Czapskich, Biblioteka ASP w Warszawie, I piętro, ul. Krakowskie Przedmieście 5.

Jego twórczość malarska osadzona w konwencji abstrakcji, w rozwiązaniach formalnych silnie nawiązuje do doświadczenia polskich kolorystów i post-kolorystów. Nie są to jednak poszukiwania czysto abstrakcyjne. Znajdziemy tu też odniesienia do elementów zaczerpniętych z natury lub bazujące na zapisie emocji. Wyrazista gama kolorystyczna wyznacza porządek kompozycji, a przez kontrasty barw, często czerwieni z błękitami, tworzy się ciekawa przestrzeń budująca malarską perspektywę. Obrazy malowane są dynamicznie, szerokimi pociągnięciami pędzla z dużą siłą ekspresji.

Wernisaż malarstwa Pawła Marka Jakubowskiego w Galerii Stara Prochownia, Warszawa 26.10.2017
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *